Wyszukiwanie literatury

Zapraszamy do zapoznania się z wyszczególnionymi poniżej metodami poszukiwania bibliografii, które w znaczny sposób ułatwią odnalezienie potrzebnej literatury naukowej.

Wyszukiwanie bibliografii do pracy dyplomowej, semestralnej itd.

W zależności od stopnia zaawansowania prac studenta w pisaniu swojej pracy, bibliotekarze kierują czytelników do różnych źródeł informacji.

    1. Określenie słów kluczowych

      Zanim przystąpisz do wyszukiwania literatury odpowiadającej tematowi twojej pracy, określ słowa kluczowe, które w trafny sposób opiszą interesującą cię tematykę. Odpowiedni dobór słów kluczowych znacznie ułatwi Ci poszukiwania wykonywane w dalszych krokach.

      Początkowo słowa kluczowe nie muszą być szczegółowe - ważne natomiast, aby opisywały temat twoich poszukiwań.

      PRZYKŁAD:

      Planowany tytuł pracy dyplomowej: "Żywienie kobiet w ciąży"

      Słowa kluczowe:

      • w j. polskim: żywienie; kobieta, ciąża;
      • w j. angielskim: nutrition; feeding; woman; pregnancy

 

    1. Przeszukiwanie katalogu elektronicznego i dostępnych baz danych

      Na tym etapie radzimy założyć osobny notatnik, lub plik tekstowy, w którym będziesz zapisywał/a interesujące cię pozycje bibliograficzne, znalezione w bazach lub katalogach elektronicznych.

      W zależności od stopnia zaawansowania w pisaniu pracy dyplomowej, polecamy:

      • osobom początkującym zaznajomienie się z literaturą opisującą dany problem. W tym celu można skorzystać z:
        • katalogu elektronicznego Biblioteki:
          • na stronie katalogu wybierz u góry opcję "Wyszukiwanie przez hasła";
          • następnie w pierwszym od lewej rozwijanym polu wybierz opcję "Hasło przedmiotowe", a po prawej stronie wpisz słowo kluczowe;
          • jeśli występuje ono wśród haseł przedmiotowych użytych w katalogu elektr., to pojawi się "drzewo" haseł, z możliwością rozwinięcia i przeszukiwania ich wraz z dodatkowymi określnikami. Jeśli hasło dotyczy szerokiego zagadnienia, pojawią się również propozycje innych terminów, na oznaczenie interesującej cię tematyki [przykład1];
          • kliknij w hasło, które jest najbardziej zbliżone do twoich poszukiwań. W efekcie pojawi się lista pozycji (książek, czasopism, innych materiałów), które związane są z tematem, w który kliknąłeś/aś [przykład2]

        • polskich baz danych tematycznych:
          • bazy danych składają się z rekordów bibliograficznych publikacji, które ukazały się w fachowych publikacjach (przeważnie artykułach z czasopism). Rzadko kiedy w bazach polskich znajdziesz pełny tekst publikacji, a raczej same rekordy bibliograficzne właśnie.
          • dostępne bazy polskie wylistowaliśmy na tej stronie;
          • warto wybrać bazę, która będzie odpowiadała tematowi twojej pracy. Na początek polecamy zawsze bazę AGRO (ogólnotematyczna baza z zakresu nauk przyrodniczych) oraz bazę SIGŻ (przeznaczoną głównie dla tematów związanych z dietetyką, żywieniem ludzi, zwierząt, ale nie tylko). Studentom Wydziału Leśnego polecamy dodatkowo bazy IBL, a studentom WIŚiG oraz WIPiE bazę BazTech. Studenci poszukujący informacji z zakresu ekonomiki, zarządzania itp. mogą dodatkowo skorzystać z bazy BazEkon.
          • wpisując w bazie słowa kluczowe, otrzymasz wyniki przeszukiwania w postaci opisów bibliograficznych artykułów z czasopism i książek, które dotyczą interesującego cię tematu.
          • jeśli wpisane słowa kluczowe nie zwrócą żadnych wyników wyszukiwania, powinieneś/aś rozważyć zmianę słów kluczowych na inne. Niektóre tematy wymagają podawania terminów stricte naukowych, lub ich nazwy łacińskie.
          • Sposób działania baz opisaliśmy w naszym newsletterze:
          • Interesujące cię pozycje bibliograficzne, zapisz w notatniku, w celu łatwiejszego odnalezienia pełnego tekstu publikacji. Pamiętaj, by zapisać conajmniej te pięć rodzajów informacji:
            • tytuł artykułu;
            • tytuł czasopisma/ksiażki;
            • numer i rok wydania czasopisma;
            • strony na których ma znajdować się artykuł;
            • kilku autorów (chyba, że jest tylko jeden)

      • osobom, które wykonały już wcześniej przegląd literatury polecamy:
        • korzystanie z baz danych polskich i/lub zagranicznych, w celu wzbogacenia bibliografii swojej pracy (być może będziesz szukał/a informacji np. tylko do wstępu, albo innej części swojej pracy dyplomowej - w takim wypadku powinieneś/aś znów wybrać słowa kluczowe, które będą określały interesujący cię temat);
        • zagraniczne bazy danych, do których nasza Uczelnia posiada dostęp, zostały wylistowane na tej stronie;
        • należy pamiętać, że mimo znalezienia informacji bibliograficznej w zagranicznej bazie danych, nie zawsze można uzyskać dostęp do artykułu. Jest to uzależnione od zasad, na jakich dostęp do bazy został wykupiony, np. w bazie Elsevier mamy dostęp do artykułów czasopism (ok. 2000 tytułów) wydanych od roku 1995; w bazie Wiley mamy dostęp do artykułów czasopism wydanych od 1997 roku itd. Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronach opisujących  poszczególne bazy danych i ich zawartość (wejście z tej strony), lub pytając w Bibliotece (Stanowisko ds. Informacji Naukowej).

 

    1. Co zrobić, gdy znajdę w bazie danych interesującą mnie pozycję?

      Jeśli znalazłeś/aś opis bibliograficzny w bazie polskiej:

      • sprawdź w szczegółach rekordu opisu bibliograficznego, czy nie znajduje się tam link do pełnego tekstu publikacji w wersji elektronicznej. Jeśli brakuje linku to... [czytaj poniżej]
      • przeszukaj Katalog elektroniczny Biblioteki Głównej (chodzi o tytuł książki lub czasopisma, w którym ukazał się artykuł - w katalogu elektronicznym nie odnajdziemy artykułów, a jedynie źródła, w których się one ukazały, czyli książki, czasopisma), a po odnalezieniu szukanej pozycji zwróć uwagę na to, gdzie jest ona zlokalizowana (np. Magazyn, Czytelnia itd.):
        • lokalizacja Czytelnia (np. "Czytelnia studencka"; "Czytelnia WL"; "Czytelnia WTŻ" itd.): zapisz sygnaturę i sygnaturę topograficzną; udaj się do wskazanej czytelni, gdzie książkę/czasopismo znajdziesz się na półce. W każdej czytelni dyżuruje bibliotekarz, którego zawsze możesz poprosić o pomoc w odnalezieniu szukanej pozycji;
        • lokalizacja Magazyn (bez opcji zamówienia książki do wypożyczenia do domu): udaj się do Czytelni Studenckiej (Stanowisko ds. Informacji Naukowej),  w celu wypełnienia papierowego rewersu na zamówienie pozycji z magazynu do czytelni (z zamówionej książki/czasopisma można korzystać tylko na miejscu w Czytelni Studenckiej). Szczegóły odnośnie wypełniania rewersów znajdziesz tutaj w punktach 07A i 07B;
        • lokalizacja Magazyn WL: postępować zgodnie z wytycznymi na tej stronie (z księgozbioru zlokalizowanego w Magazynie na Wydziale Leśnym można korzystać tylko na miejscu w Czytelni na Wydziale Leśnym)
        • zamówić "do domu" w sposób elektroniczny z odbiorem w Wypożyczalni, jeśli istnieje taka opcja w Katalogu i jesteś zapisany/a do Wypożyczalni.
      • jeśli szukanej pozycji brakuje w Katalogu Biblioteki UR, to przeszukaj ogólnokrajowy katalog bibliotek szkół wyższych NUKat - szczegóły działania katologu opisaliśmy w naszym newsletterze nr 4/2017. Jeśli jesteś studentem/pracownikiem państwowej szkoły wyższej, to masz możliwość zapisania się do biblioteki każdej innej krakowskiej państwowej szkoły wyższej i korzystania z jej księgozbioru, a nawet wypożyczania go do domu (zasady zapisu są wszędzie podobne; potrzebne są ci dwa dokumenty: dowód osobisty i legitymacja studencka z aktualną wklejką. Czasem biblioteki żądają opłaty za wydanie karty).
      • jeśli pozycja nie znajduje się w żadnej bibliotece Krakowa, możesz skorzystać z usług naszej Wypożyczalni Międzybibliotecznej, która zajmuje się pozyskiwaniem dla studentów i pracowników UR pozycji dostępnych w innych bibliotekach na terenie Polski.

W każdym przypadku zapraszamy do Stanowska ds. Informacji Naukowej (w Czytelni Studenckiej), gdzie udzielamy wsparcia w zakresie poszukiwania materiałów do pracy naukowej, przeszukiwania baz danych i różnych źródeł informacji naukowej (tradycyjnych i elektronicznych).

 

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Biblioteka Główna
Al. Mickiewicza 24/28
30-059
Kraków
library[a]urk.edu.pl
12 662 40 32
12 662 40 32

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK
Redaktor strony: dr Adam Ruta