Identyfikatory autorów/naukowców

 

ORCID

ORCID (Open Researcher and Contributor ID) - to unikalny kod alfanumeryczny służący do jednoznacznej identyfikacji autorów i współautorów publikacji naukowych. W przeciwieństwie do innych identyfikatorów udostępnianych przez podmioty komercyjne, ORCID jest identyfikatorem darmowym. Identyfikator może być używany równolegle z innymi (Researcher ID, Scopus Author Profile, Google Scholar).

Każdy naukowiec, który chce, aby jego osiągnięcia publikacyjne były wzięte pod uwagę w ewaluacji, ma obowiązek posiadania identyfikatora ORCID oraz powiązania z nim konta w PBN. Z systemu PBN, numer ORCID będzie przesłany do systemu POL-on. Numer ORCID jest też niezbędny dla osób chcących prowadzić swoją bibliografię naukową w systemie PBN.

Obowiązek posiadania identyfikatora ORCID przez osoby prowadzące działalność naukową wynika z Konstytucji dla Nauki. Zgodnie z jej przepisami, jeśli publikacje danej osoby nie będą umieszczone w systemie ORCID, nie będą brane pod uwagę w procesie ewaluacji, również tej, która zostanie przeprowadzona w 2021 r.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami:

 PBN

 Poradnik pt. Jak założyć i odpowiednio skonfigurować konto PBN

Wesja anglojęzyczna poradnika: How to sign up and properly set up a PBN account

 

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Biblioteka Główna
Al. Mickiewicza 24/28
30-059
Kraków
library[a]urk.edu.pl
12 662 40 32
12 662 40 32

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK
Redaktor strony: dr Adam Ruta