Publikowanie otwarte

W ramach licencji Wirtualnej Biblioteki Nauki w roku 2020 dostępne są następujące programy publikowania otwartego: licencje krajowe Elsevier i Springer, Science Advances (dodatek do licencji krajowej Science), program międzynarodowy Scoap3 oraz licencje konsorcyjne ACS, CUP, Emerald, IEEE, IOP, LWW i OUP.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie bierze udział tylko w programach Elsevier i Springer w ramach licencji akademickiej.

Elsevier - https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#elsevier_oa  

Gdzie można uzyskać pomoc w sprawie programu?
Wszelkie pytania dotyczące programu można kierować do wydawnictwa Elsevier na adres support@elsevier.com oraz do WBN na adres wbn@icm.edu.pl. W przypadku problemów z publikacją konkretnego artykułu wskazane jest podanie w korespondencji identyfikatora DOI, o ile jest on już przypisany do artykułu. Informacja o polskim programie jest także dostępna na stronie Elsevier.

Program publikowania otwartego wydawnictwa Elsevier składa się z dwóch części:

  • część A obejmuje publikację artykułów otwartych w całości finansowanych z opłaty licencyjnej: 500 artykułów w 2019 roku (pula wykorzystana), 1000 artykułów w 2020 roku (pula wykorzystana), 1500 artykułów w 2021 roku (pula dostępna od 1 stycznia 2021),
  • część B przewiduje publikację dowolnej liczby odpłatanych artykułów, jeśli instytucja przy której afiliowany jest autor zadeklaruje poniesienie stosownych kosztów, z wykorzystaniem zniżki w stosunku do cennika standardowego. Zniżka w roku 2020 wynosi 20%.

Uwaga: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie nie przystąpił jeszcze do części B programu Elsevier.

Springer - https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#springer_oa

Gdzie można uzyskać pomoc w sprawie programu?
Wszelkie pytania dotyczące publikowania otwartego w czasopismach hybrydowych można kierować bezpośrednio do wydawnictwa Springer Nature pod adres oa.verification@springer.com. W razie dalszych problemów prosimy kontaktować się z obsługą WBN pod adresem wbn@icm.edu.pl. Informacje o programie są także dostępne na stronie wydawcy Open access agreement for Polish authors.

Uwaga! Możliwe zawieszenie programu publikowania otwartego Springer.

Więcej informacji w komunikacie WBN z dnia 6 i 8 października 2020 roku.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Biblioteka Główna
Al. Mickiewicza 24/28
30-059
Kraków
library[a]urk.edu.pl
12 662 40 32
12 662 40 32
© 2020 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki UR
Redaktor strony: dr Adam Ruta