Biblioteka - logo

Baner REPO 1

plik svg - godło

Biblioteka Główna i Muzeum URK po raz pierwszy na Nocy Muzeów!

20.05.2025

16 maja 2025 roku Biblioteka Główna Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wraz z Muzeum URK po raz pierwszy wzięły udział w krakowskiej Nocy Muzeów – wydarzeniu, które od ponad dwóch dekad przyciąga tłumy miłośników kultury i historii.

Z tej okazji w pokoju 116 w Budynku Jubileuszowym zaprezentowano wystawę czasową pt. „Najciekawsze przedmioty w zbiorach Muzeum UR”. Ekspozycja spotkała się z wyjątkowo dużym zainteresowaniem – w godzinach od 16:00 do 22:00 odwiedziło ją ponad 80 osób, głównie spoza środowiska uczelni.

Zwiedzający, podążając tematyczną ścieżką ekspozycji, mieli okazję poznać bogatą historię Uniwersytetu Rolniczego, działającego nieprzerwanie od 1890 roku jako uczelnia przyrodniczo-techniczna. Oprowadzanie z przewodnikiem – odbywające się bez wcześniejszych rezerwacji – trwało około pół godziny i odbywało się w sposób ciągły przez sześć godzin.

Wystawa obejmowała m.in.:

  • unikatowe pamiątki po pierwszych profesorach i studentach,
  • programy studiów i sylwetki absolwentów,
  • dawne odznaczenia, w tym medal na Tysiąclecie Państwa Polskiego,
  • odrestaurowane modele bydła czerwonego z 1913 r. autorstwa K. Chodzińskiego,
  • płaskorzeźbę prof. Konstantego Laszczki przedstawiającą prof. Piotra Brzezińskiego,
  • portret prof. Stefana Jentysa autorstwa prof. Janiny Szaferowej,
  • tableau z galeriami profesorów i studentów,
  • mikroskopy, odważniki, Złotą Wagą prof. E. Godlewskiego oraz inne przyrządy wykorzystywane w badaniach naukowych,
  • medale uczelni i instytutów współpracujących z URK – tych obecnych i nieistniejących.

Szczególne emocje wzbudziły także opowieści o prof. Kazimierzu Rouppercie, reprezentancie powojennej emigracji inteligenckiej, którego postać przez lata była nieobecna w narracji historycznej, a także wspomnienie zjazdu absolwentów z 1935 roku wraz z listą poległych, która zainspirowała powstanie książki.

Duże zainteresowanie wystawą pokazało, jak wiele osób pragnie poznać nieznane oblicze krakowskiej uczelni rolniczej. Odwiedzający z entuzjazmem dziękowali za możliwość zwiedzenia wnętrz, które na co dzień można oglądać jedynie z zewnątrz.

Dziękujemy za tak liczne przybycie i ciepłe słowa!
Noc Muzeów 2025 była nie tylko okazją do zaprezentowania unikatowych zbiorów, ale również do promocji dziedzictwa i dorobku Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Już teraz zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia w przyszłym roku!

D.G., P.J.
Zdjęcia: D. Gajewska, P. Jakubiec

Noc Muzeów 2025 w Bibliotece Głównej URK